RANDEVU İÇİN +90 312 360 0 254

Psikoteknik, adı üzerinde psikoloji kapsamında ifade edilen bir terimdir. İnsanların yaşadığı ve çalıştığı şartlara uyumu ne oranda sağladığı, fiziki ve manevi olarak ne derece dayanıklı olduğu ve bu zaman zarfında geçirdiği sürede ne kadar verimlilik gösterdiğini ortaya koyan bir araştırma yöntemidir.

Psikoteknik ve Ankara’da Etkisi

Türkiye’de kullanılan ilk testin, Binet Simon Zekâ Testinin 1915 yılında Fransızca ve Almanca çalışmaların Türkçe’ye çevrilmesiyle başlamış olduğu bilinmektedir. Aynı dönemde bu testlere yönelik laboratuar da kurulmuştur. Sonraki çalışmalar Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kurulan Test ve Araştırma bölümünün 1953 yılında Psikoteknik ölçümler yapmasıyla devam etmiştir. Bunun yanı sıra Nazilli Pamuklu Dokuma Fabrikası 1955 yılında personel temini için, 1960 yılında ise şoför seçimlerinde Psikoteknik yöntemleri kullanmıştır. Kamuda psikoteknik testlerin kullanımı 1973 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından kamu personelinin işe alımı için uygulanmıştır. Karayolları Genel Müdürlüğü de geçmiş dönemlerde psikoteknik testler uygulayarak ehliyetine el konulmuş bir kısım sürücülerin testlerden geçebilmesi neticesinde ehliyeti geri vereceğini duyurmuştur. 2009 yılı itibariyle Türkiye’de 30’a yakın psikoteknik merkezi bulunmaktadır.

Psikoteknik’in tekrar gündeme gelmesi, son zamanlarda meydana gelen kazalarda özellikle ticari araçların ön plana çıkması ve bu kazalarda başrol oynayan sürücülerin hatalarının etkisinin gündemde yer almasıyla kamuoyu baskısı karşısında Ankara’nın yani devletin buna kayıtsız kalamaması neticesinde yeni bir mevzuat değişikliği yaparak ticari araç şoförlerine zorunlu psikoteknik testinin getirilmesiyle olmuştur.
İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 1 Aralık 2019 tarihi itibariyle ticari araç sürücülerinin psikoteknik teste girmesi ve rapor alması mecburi hale getirilmiştir. 1 Aralık 2019 tarihi itibariyle psikoteknik test raporu olmayan araç sahiplerini toplamda bin 168 TL ceza verileceği de düzenlenmiştir. Ancak psikoteknik test belgesi denetimleri önce 3 Şubat 2020’ye ardından da 26.06.2020 tarihine ertelenmiştir. Bununla birlikte ticari araç sahiplerinin bu testi geçmeden artık ticari araç süremeyeceği, İstanbul, Ankara gibi ticari araçların çok olduğu büyükşehirlerde ticari araca bağımlı işlerini yerine getiremeyecekleri anlaşılmıştır.

Trafikte Yaşanan Kazaların Temel Nedeni Nedir? EkoTürk TV – Psikoteknik

Araç sayılarında Ankara’nın hayli önde gittiği 2020 yılı TUİK istatistiklerinde yer alan otomobillerin sayısı ile görülmektedir. Trafiğe kayıtlı toplam 12 milyon 503 bin 49 otomobilin bulunduğu Türkiye’de, ortalama 4 kişiye bir otomobil düşerken, Ankara’da bu oran yüzde 26,4 olarak kayda geçmiştir. Dolayısıyla Ankara bu düzenlemeden en çok etkilenecek ve en baştaki iller arasında yer almaktadır.
İçişleri Bakanlığının genelgesiyle zorunlu tutulan psikoteknik testi yöntemiyle kişilerin yani şoförlerin fiziksel olarak bir kusuru olup olmadığına karar verilecek ve ehliyet almak isteyen kişilerin ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı olup olmadığı belirlenecektir.
Uygulanacak olan Psikoteknik Testini Ankara’da bulunan Sağlık Bakanlığının denetimindeki yetki verilmiş Psikoteknik Merkezleri yapacak olup şoför adaylarının bedensel ve ruhsal durumunun sürücülük yapmaya yeterli olup olmadığı psikologlar eşliğinde ve özel cihazlarla en az 1 saat süren ölçümleme testiyle karar verilecektir.

Her yıl Türkiye’de trafik kazalarında yol trafiğinde 5000’den fazla insan hayatını kaybetmektedir. Hayatını kaybedenlerin yarısından fazlası da otobüs veya tır sürücüleri ya da yolcularıdır. Avrupa ülkelerinde meydana gelen kazalarda ölen insanların oranı ise çok daha düşüktür. Mesela İtalya’da %11, İspanya’da %18, Birleşik Krallık’ta %7, Almanya’da ise bu oran %5’dir. Bu rakamlar gösteriyor ki özellikle ticari araçların şoförleri Türkiye için riskli bir sürücü grubudur ve bu gruba yönelik çeşitli tedbirler almak gerekmektedir. Bu önlemlerden birisini de hiç kuşkusuz psikoteknik testlerin uygulanması oluşturmaktadır.

Bu testlerin uygulanmasının sonuçlarını ileride hem geçmiş verilerle hem de Dünya verileriyle kıyaslayarak öğrenmiş olacağız ve bu testler sayesinde Türkiye’de ve özellikle Ankara’da da trafik kazalarının azalacağını ve Dünya ortalamalarına yakın bir trafik kazasına ulaşmayı arzulamaktayız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Call Now ButtonBizi Hemen Arayın!