RANDEVU İÇİN +90 312 360 0 254

Bilindiği üzere Psikoteknik testi artık ticari araçların şoförleri için zorunlu hale gelmiştir. Başkent Ankara da bu testin uygulanacağı iller arasında yer almaktadır. Halihazırda henüz yeni bir uygulama olduğu için doğal olarak Ankara’da yaşayan vatandaşlardan bu konuda bir çok soru gelmektedir. Bu yazıda, Ankara’da yaşayan vatandaşların kafasında oluşan sorulara cevap vereceğiz.

Örneğin bu sorulardan birincisi bu test kimlere uygulanacağı ile ilgilidir. Psikoteknik test tüm şoförler için uygulanmayacak olup sadece ticari araç şoförleri için geçerlidir. Yani kısacası Ankara’da bulunan toplu ulaşımda görevli taksiciler, minibüs şoförleri, ticari işletmelerin mal taşımacılığında kullanılan Otomobil, Taksi, Minibüs, Otobüs, Kamyonet, Kamyon, Çekici, Arazi Taşıtı, Motosiklet, İş Makinesi gibi tüm ticari araçların sürücülerini kapsamaktadır. Binek araçların sürücüleri ise bu uygulamadan muaftırlar.

Bu Psikoteknik testi geçebilmek için ne yapmak gerekir?. Bu testi geçebilmek için sağlıklı bir bünyeye sahip olmak ve psikolojinizin sağlam olması test öncesi gerekliliktir. Ancak asıl olan testte bu özelliklerinizi sergileyebilmenizdir. Yaklaşık bir saat ve uygulamalı olarak sürecek olan çeşitli testlerle ölçülecek olan fiziki ve psikolojik durumunuz sizin sürücü olup olamayacağınızı ortaya koyacaktır. Bu testlere hazırlık kapsamında sayılarla muhakeme, sözel muhakeme, diyagramik muhakeme, soyut muhakeme, sonuç çıkarma muhakemesi, mekanik, mali ve mekânsal muhakeme testleri yaparak kendinizi geliştirebilir ve bu testlere hazırlık yapabilirsiniz. İnternette bu anlamda özellikle yabancı sitelerde çeşitli testlere erişim sağlayabilirsiniz.

Psikoteknik test Ankara’da nerede uygulanacağı ve test belgelerinin nerelerden alınacağı yine en çok merak edilen konulardandır. Mevzuata göre Psikoteknik testleri Sağlık Bakanlığınca yetki verilmiş Psikoteknik Merkezleri tarafından yapılmaktadır. Hâlihazırda ehliyet veren sürücü kursları da bu testleri yapabilmektedir. Ancak bu kursların ilgili bakanlık tarafından yetki verilmiş olması gerekmektedir. Bu testlerin sonucu verilecek olan belgelerin 5 yıl geçerli olduğu düşünülürse her 5 yılda bir merkezlere gidip testlere tabi tutulmak zorunluluğu bulunmaktadır. Ankara’da ikamet etmekte iseniz ve ticari araç kullanıyorsanız yapmanız gereken Ankara’da bulunan Psikoteknik Merkezlerine uğramanızdır. Gideceğiniz sürücü kurslarının ve Psikoteknik merkezlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş olmasına dikkat etmeniz mağdur olmamanız açısından önemlidir.

Bu testler için ne kadar ücret verileceği bir başka konudur. Mevzuatta bu ücretin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu belirleneceği belirtilmiş olup, dolayısıyla Ankara’daki Psikoteknik Merkezleri’nde ödeyeceğiniz ücret de Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile belirlenecektir. 2020 yılı için bu ücret 170TL olarak belirlenmekle beraber bu ücret merkezlere farklılık arz edebilmektedir. Ancak bu ücreti ödememek Ankara’lı ticari araç sürücüleri için daha büyük maliyet getirecektir. Çünkü psikoteknik test raporu olmadan Ankara’da araç kullanan ticari araç sahiplerini toplamda yaklaşık bin 500 TL ceza verileceğinden bu raporların alınması büyük önem arz etmektedir.

Bir başka merak edilen konu da psikoteknik test raporu olmadan Ankara’da araç kullanmanın ne gibi yaptırımı olacağıyla ilgilidir. Bu sorunun cevabını bin 500 TL ceza olduğunu ifade etmiştik. Ancak 1 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren psikoteknik test belgesi denetimlerinin hem merkezlerin hem de insanların tam olarak hazır olmaması sebebi ve gelen talep neticesinde önce 3 Şubat 2020’ye ardından da 26 Haziran 2020 tarihine ertelenmiş olup bu tarihe kadar herhangi bir ceza ile karşılaşılmayacağı ve tekrar bir erteleme olmazsa bu tarih itibariyle belirtilen ceza ücretinin ödeneceğinin Ankaralı sürücüler tarafından bilinmesi ve bu bilinçle hareket edilmesi gerekmektedir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Call Now ButtonBizi Hemen Arayın!