Psikoteknik Ne Kadar Geçerlidir

Kişiler psikoteknik raporlarını daha güvenli araç kullanmaları için, karayollarında daha güvenli trafik oluşturmak için almalıdırlar. Bu psikoteknik testlerinin belli bir geçerlilik süresi vardır.

Psikoteknik Ne Kadar Geçerlidir?

Psikoteknik raporları tamamen Türk normlarına göre hazırlanmıştır ve ilgili meslek kuruluşunca İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yetki verilmiş psikoteknik değerlendirme merkezlerinde yapılmaktadır.

Psikoteknik test yaptırıp, psikoteknik rapor almış sürücülerin raporları 5 yıl süreyle geçerlidir.

En çok sorulan sorulardan biri olan psikoteknik ne kadar geçerlidir sorusuna cevaben bilgilendirme yapma gereği duyulmuştur. Bu süre dolduktan sonra tekrar teste girilerek psikoteknik belgesi yenilemesi yapılmak zorundadır. Psikoteknik test yetkili merkezlerde psikolog nezaretinde yapılmaktadır. Raporları olmayan ya da psikoteknik belgesi süresi dolmuş sürücülere idari para cezaları uygulanmaktadır.

Psikoteknik belgesi almak için gerekli evraklar konusu için lütfen inceleyin.

Psikoteknik testini yaptırdıktan sonra E-Devlet üzerinden kontrollerinizi sağlayabilirsiniz. Psikoteknik raporu daha önceleri olduğu gibi kart olarak verilmez, resmi makamlarca onaylanarak E-Devlet sistemine işlenmektedir.

Psikoteknik Raporu Nasıl Sorgulanır? adlı konuyu inceleyebilirsiniz.

Psikoteknik test süresi 60dk ile 90dk arasında sürmektedir. Tüm bu aşamalardan geçip, psikoteknik raporunuzun E-Devlet’ten onaylandığını gördüğünüzde ilgili tarihten itibaren 5 yıl süre ile psikoteknik belgeniz geçerli sayılmaktadır.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre psikoteknik raporunu alacak olan şoförlerin raporlarını aldıktan sonra psikoteknik testinin geçerlilik süresi 5 yılın sonunda bitmektedir. Sağlık Bakanlığınca onay almış cihaz ile teste giren sürücüler psikolog eşliğinde minimum 60dk işleme tabi tutulurlar. Yeterlilik aldıkları takdirde yetkili merkezce düzenlenen rapor psikiyatri tarafından onaylanmasıyla psikoteknik belgesi işleme alınmış sayılmaktadır.